Як підготувати до використання нову чавунну сковороду і почати правильно у ній готувати: корисні поради

Серед величезного розмаїття кухонного начиння — сталевого, алюмінієвого, керамічного, мідного, скляного і т. д. — багато господинь дуже часто надають перевагу "класичним" чавунним сковородам, жаровням і каструлям, вважаючи, що хоча б одна така річ неодмінно повинна бути на кухні, інформує Ukr.Media.

І вони мають рацію — адже у чавунного посуду є безліч переваг. Він:

 • універсальний (підходить для приготування практично будь-яких страв — від супів, засмажок і гарнірів до домашнього хліба та навіть десертів);
 • дуже міцний і довговічний;
 • стійкий до механічних пошкоджень (не боїться подряпин від металевої лопатки);
 • підходить для відкритого вогню, для духовок, а також газових, індукційних і електричних плит;
 • завдяки високій теплоємності і низькій теплопровідності повільно та сильно нагрівається (що є ідеальним для смаження і гриля);
 • через ці ж якості він рівномірно розподіляє отримане тепло по всій поверхні приготування і довго зберігає його;
 • не деформується через перегрів або низькі температури;
 • легко чиститься;
 • безпечний для здоров'я (шкідливі речовини з матеріалу не виділяються навіть за високих температур, чавун не вступає у реакції з їжею);
 • страви, приготовані у посуді з чавуну, не мають сторонніх запахів і присмаку.

Їжа, приготована у чавунній сковорідці (каструлі, сотейнику, жаровні, горщику та ін.), яку правильно експлуатують, не пригорає. Причому дуже важливо, що природні антипригарні властивості литого чавуну тільки "накопичуються" з часом — завдяки мікропористій структурі сплаву (чавун — це не окремий чистий метал, а особливий залізовуглецевий сплав з добавками фосфору і кремнію) на посуді утворюється тонкий олійний шар. Тому дуже рідко можна зустріти у магазині чавунний посуд з штучно нанесеним антипригарним покриттям — виробники практично ніколи так не роблять.

На нашій території найпоширенішим посудом з чавуну був багатьом відомий горщик-чавунець округлої форми для тушкування і варіння у печі. Чавунець ставили у піч рогачем, дерев'яною палицею особливої конструкції з металевою рогатиною на кінці.

Чи є у чавунного посуду мінуси і недоліки? Швидше, як і у будь-якого матеріалу, є деякі специфічні характеристики, у зв'язку з чим під час використання посуду з чавуну існують кілька обов'язкових правил — якщо ви хочете, щоб він довго служив вам вірою і правдою.

Як користуватися чавунною сковорідкою

Прожарювання перед першим використанням

Після покупки недостатньо просто вимити чавунну сковорідку або каструлю і поставити її на плиту. Перед найпершим застосуванням такий посуд потрібно обов'язково прожарити близько 20 хвилин на плиті за температури, яка вища за 100° С з рослинною олією, налитою шаром у 5 мм або з великою кількістю кухонної солі. У результаті чорний колір придбаного виробу повинен змінитися на сірий. Якщо новий посуд був ще у заводському мастилі, його потрібно попередньо ретельно змити, використовуючи миючий засіб.

Також можна прожарити чавунний посуд у духовці — спочатку ганчірочкою, просоченою рослинною олією, протріть ємність разом з кришкою і зовнішньою частиною, а потім відправляйте догори дном на одну-дві години у духову шафу за температури у 180° С. Далі вимкніть духовку і, не виймаючи посуду, повністю її охолодіть.

Уникання надмірної вологості

Потрібно пам'ятати, що чавун не полюбляє холодну вологу і вогкість — він досить сильно схильний до іржі.

На прилавках можна знайти емальований чавунний посуд, який не схильний до іржі, але — поки не має дефектів-відколів на поверхні. Після відколу або подряпини місце, позбавлене покриття, стає легко схильним до корозії. Якщо деформація сталася на внутрішній стороні емальованої чавунної ємності, її краще викинути, тому що можете завдати шкоди здоров'ю. Крім того, емальоване покриття позбавляє чавунний посуд антипригарних властивостей.

Тому як надалі чинити з чавунним посудом після кожного використання — вирішувати вам. Є два перевірених способи догляду:

 • так само, як і перед першим застосуванням, відразу після приготування страви варто прожарити сковороду, протерти чистою сухою тканиною і змастити тонким шаром рослинної олії, а потім відправити на полицю;
 • використовувати теплу воду і щадні мийні засоби, але неодмінно тільки з найм'якшою губкою без абразивів — після чого знову ж таки витерти насухо (особливо сильно схильне до іржавіння дно) або нагріти на плиті для повного випаровування найдрібніших крапельок води.

Якщо іржа вже з'явилася через вашу неохайність, її потрібно зчистити жорсткою щіткою, а потім прожарити посуд на вогні з сіллю і знову змастити олією.

У жодному разі не мийте чавунний посуд у посудомийній машині — поєднання дуже гарячої води і їдкого миючого засобу зруйнує його покриття!

Вага і крихкість

Чавунний посуд товстостінний і помітно важчий за інший, тому якщо таких ємностей на кухні багато, постійні щоденні маніпуляції з ним можуть викликати деяке невдоволення. Багато людей також пов'язують цю характеристику з міцністю — з одного боку, це абсолютно вірно, але з іншого — важливо пам'ятати, що важкий чавун, як не дивно, матеріал досить крихкий, вірніше чутливий до ударів. Під час падіння зі столу або з рук на плиткову або кам'яну підлогу існує велика ймовірність того, що чавунний посуд просто розколеться — будьте обережними.

Час нагрівання і охолодження

Час нагрівання і охолодження у чавуну значно більший, ніж в інших матеріалів, що може не влаштовувати власників електричних плит. До того ж продукти не варто відразу класти у холодний чавунний посуд — щоб вони не пригоріли, перед приготуванням страви посуд з чавуну потрібно розігрівати 2-5 хвилин.

Уникання кислого середовища

Чавун не полюбляє кисле середовище, тому потрібно уникати приготування на ньому, наприклад, страв з великою кількістю оцту, вина, помідорів, яблук і т. п.

Неможливість зберігання приготованої їжі

У такому посуді не рекомендується зберігати приготовану їжу: через свою пористість чавун дуже добре вбирає запахи, а у новому чавунному посуді їжа може навіть потемнішати (це правило не стосується емальованого чавунного посуду). Тому відразу після приготування перекладіть залишки страви у пластикові або скляні контейнери, а чавунний посуд відразу помийте або почистіть, як розповідалося вище.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *