Правильне харчування школярів — скільки і чого саме потрібно дитячому організму

Нарешті, улюблена дитина виросла і на порозі шкільне життя. Кожна мама турбується про здоров'я своєї дитини: першокласника, чи випускника. Протягом усього шкільного періоду життя сімей змінюється кардинально, тепер все підпорядковується шкільному календарю: планування відпочинку, виконання домашніх завдань або ж проведення дозвілля, інформує Ukr.Media.

Але, основною причиною для занепокоєння батьків все ж залишається тема харчування. Вона стала особливо актуальною вже зараз, коли почало відкриватися безліч кіосків швидкого харчування, а також з'явилися всілякі смакові добавки, які затягують школярів.

Якому харчуванню довіряти батькам школяра

Багато мам довірять харчування шкільній їдальні, де всі продукти свіжі, а раціон різноманітний. Але є батьки, які категорично проти шкільного харчування і дають своїм дітям їжу з дому. Хто ж правий? І як розібратися з такою дилемою?

Всіх без винятку дітей об'єднує одне — зростаючому організму необхідне повноцінне, збалансоване правильне харчування для здоров'я дитини, що містить мікроелементи і вітаміни. Тільки так організм школяра буде справлятися з поставленими перед ним завданнями і навантаженнями як розумовими, так і фізичними.

Режим харчування школяра

Необхідно дотримуватися певного режиму харчування. В середньому на день чотирьох прийомів їжі достатньо. Калорійність страв для кожного окремого віку своя. З такою таблицею і розрахунками маму може познайомити лікар-педіатр або шкільна медсестра, а далі вже залишається просто підраховувати калорії. У середньому школяреві від семи до одинадцяти років необхідно 2350 кілокалорій, а тим, хто старше одинадцяти років — 2713 кілокалорій на добу. Але, безумовно, юному футболістові необхідно більше енергії, ніж дівчинці, яка ходить на гурток малювання.

Режим буде формуватися від того, де більшу частину часу проводить школяр. У будь-якому випадку, сніданок буде проходити вдома, а ось обід і, можливо, полуденок — в школі.

Раціон харчування учнів

Необхідно не забувати простежувати раціон. Його принципи залишаються однаковими для будь-якого віку. Якщо за молодшими школярами стежать більш ретельно, то підлітки звикають замінювати обіди чипсами або шоколадками. Ось з такими дітьми необхідно проводити індивідуальні бесіди.

Основні прийоми їжі

Обов'язковою умовою перед походом до школи є сніданок. Він повинен бути корисним і ситним: яйця, запіканка, каша. Запивати найкраще чаєм чи какао. Сніданок пропускати не можна — цей постулат повинен стати правилом в сім'ї. Обід формується з різних страв. Обов'язково має бути рідке і салат. До гарніру можна подавати м'ясо, рибу та інші корисні продукти. Полуденок найчастіше повинен складатися з вуглеводів. Це може бути булочка, сирники, сухофрукти. Вечеря не повинна бути дуже ситною. За дві години до сну їсти не можна.

Склад раціону

Раціон учня повинен складатися продумано. У ньому потрібно поєднувати жири, білки, вуглеводи, клітковину, мінерали і вітаміни. Щоб обов'язкові компоненти потрапляли в організм дитини, варто правильно організовувати харчування. В меню обов'язково включають овочі, фрукти, крупи, м'ясо, рибу, молочні продукти, горіхи.

Обов'язковою умовою має стати насичення організму рідиною. До неї відноситься звичайна вода, близько півтора літрів в день. Водою не можуть вважатися супи, чай, напої.

Особливо потребує зростаючий організм вуглеводів і білків. Саме білки будують клітини організму, допомагають зміцнити імунітет і підвищити захисні сили. Вуглеводи дарують чудовий настрій і активність.

Варто включати в меню жири. Їх потребують багато органів, а також від них залежить хороша пам'ять, активність. Два — три рази на тиждень школяр повинен вживати рибу, особливо жирну. Вона містить жирну кислоту омега-3, що є обов'язковою для молодого організму.

Добове споживання продуктів для дитини

Багато дієтологів кажуть про добову норму споживання. Що це таке? Це певна кількість продуктів або грамів, необхідних для дорослого або дитини. Щодня учень повинен з'їдати від двох до чотирьох фруктів, від трьох до п'яти овочів, яйце, двісті грамів м'яса, вісімдесят грамів риби, злакових — п'ятдесят грамів і сто грамів хліба. З молочних продуктів обов'язкові всі. Вершкового масла бажано вживати десять грамів на день.

Способи приготування їжі

Особливу увагу варто приділити способам приготування їжі. Найкраще парити, тушкувати або варити. Прагніть менше використовувати смаження. Ці способи приготування корисні і зберігають більше вітамінів в продуктах.

Так, приготувати їжу можна швидко і легко, хоча багато хто сперечаються на цю тему. Варити і запікати іноді навіть швидше, ніж посмажити. Вчасно згадайте про здоров'я вашого школяра і дістаньте пароварку або мультиварку. Ці прилади допоможуть швидко і якісно приготувати абсолютно будь-яку страву.

Що додати і прибрати з раціону

Назавжди приберіть з меню продукти, які шкодять здоров'ю вашого учня. Все одно користі від них немає, а багато протипоказань. Після неправильної їжі обов'язково постраждає травна система. До поганих продуктів відносять: газовані води, чипси, ковбасні вироби, шоколадки, жирне і смажене м'ясо. Забороненим є фастфуд, який багатий на трансжири.

Якщо школяр займається спортом, то його харчування повинне бути продумане більш ретельно. Порадьтеся з тренером. Найчастіше таким дітям необхідно збільшувати кількість білка, вуглеводів. Обов'язково поповніть меню мульти вітамінами.

Робимо висновок до доповнення харчування

Не варто забувати, що кожен школяр — індивідуальність. І те, що підходить одному, може бути неприйнятне для іншого. При упорядкуванні меню варто враховувати вікові особливості та медичні протипоказання.

Обов'язковим доповненням до правильного раціону є відпочинок і прогулянки, які допоможуть вашому школяру бути активним і життєрадісним.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *