Спорт як залежність — як зрозуміти, що вам пора пригальмувати

Залежність від спорту тільки здається ознакою сили волі, інформує Ukr.Media.

Ось як зрозуміти, що ви порушили кордон між здоровим способом життя і одержимістю.

Що таке залежність від тренувань

Це нав'язливе прагнення до надмірної фізичної активності, яке призводить до фізіологічних або психологічних проблем. Наприклад, до травми через занадто часте навантаження або синдрому відміни, характерному для всіх залежностей.

Дослідники виділяють 2 типи такого стану:

 • Первинна — залежність від фізичних вправ без розладу харчової поведінки.
 • Вторинна — залежність від фізичних вправ, яку супроводжує харчовий розлад. Вона часто виникає, коли людина намагається контролювати свою вагу.

Зазвичай ризик розвитку залежності від тренувань найвище у віці від 18 до 35 років. Він однаковий для всіх, хоча представники різних статей схильні до різних типів залежності. Чоловіки — до первинної, а жінки — до вторинної. Це пов'язано з тим, що жінки більше схильні до розладів харчової поведінки.

Як виявити залежність від тренувань

Важливо відзначити, що ця залежність — так само як залежність від інтернету і шопінгу — не входить до списку психічних розладів.

Поки про них недостатньо даних. Проте, спираючись на усталені критерії для виявлення залежності від психоактивних речовин, вчені створили шкалу 7 критеріїв. Якщо людина відповідає хоча б 3 з них, можна сказати, що вона або вже залежить від тренувань, або знаходиться в зоні ризику.

Ось ці критерії.

 • Звикання. Ви збільшуєте час або інтенсивність тренувань, тому що в колишньому режимі перестали відчувати бажаний ефект — поліпшення настрою, бадьорість.
 • Синдром відміни. Коли ви з якоїсь причини не можете тренуватися, у вас з'являються негативні симптоми: підвищена тривожність, роздратування, поганий настрій. Ви відчуваєте, що вам потрібно потренуватися, щоб зняти їх або відкласти їх появу.
 • Ненавмисно. Ви займаєтеся більше, ніж спочатку планували (довше, частіше, інтенсивніше). В результаті часто всюди спізнюєтеся, пропускаєте важливі заходи або зустрічі.
 • Втрата контролю. Ви продовжуєте тренуватися попри те, що хочете скоротити кількість занять. Протягом дня ви найбільше думаєте про те, як підете в спортзал. Навіть розуміючи, що щось пішло не так, ви не можете зупинитися.
 • Кількість витраченого часу. Ви приділяєте тренуванням багато часу, навіть під час подорожей і поїздок.
 • Конфлікт з іншими справами. Час на сім'ю, спілкування, хобі та відпочинок скорочується. Все це відходить на другий план, тому що конфліктує з тренуваннями. Те, що раніше приносило радість, тепер здається перешкодою.
 • Безперервність. Ви продовжуєте тренуватися, навіть усвідомлюючи наявність у вас фізіологічної або психологічної проблеми. Наприклад, займаєтеся попри біль і рекомендації лікаря відпочити. Ви пишаєтеся тим, що завжди дотримуєтеся свого розпорядку тренувань.
 • Основним критерієм вважається саме безперервність. Людина, яка залежна від тренувань, буде продовжувати займатися навіть з травмою або просто змінить тип фізичної активності, щоб відчувати менше болю. Звичайна людина, що захоплюється спортом, дасть організму час відновитися.

  Інший вирішальний показник — це синдром відміни. Відчувати підйом настрою і зниження тривожності під час тренування — звичайна справа. Але залежна людина тренується для того, щоб уникнути негативних відчуттів. Якщо тренування неможливе, часто виникають сильна тривога, депресія, проблеми з когнітивними функціями (пам'ять, концентрацією уваги, прийняттям рішень).

  У чому причина залежності від тренувань

  Зазвичай ризик розвитку нав'язливого стану високий у людей, які в цілому схильні до залежності. Її часто замінюють інші деструктивні звички, наприклад залежність від алкоголю або шопінгу. Люди починають багато тренуватися, думаючи, що це краща альтернатива.

  Крім того, вона може з'явитися через стрес в житті. Наприклад, коли людина після школи переїжджає в інше місто заради навчання. Подібні стресові ситуації, коли здається, що життя вийшло з-під контролю, можуть штовхнути до надмірних тренувань. Так проявляється спроба взяти ситуацію у свої руки.

  Багато людей із залежністю від тренувань також проявляють симптоми обсесивно-компульсивного або тривожного розладу. Для них тренування — це спроба контролювати свою тривогу, не вдаючись до алкоголю і інших шкідливих звичок.

  Де межа між нормальною кількістю тренувань і залежністю

  Важливо оцінювати не лише загальний час, який витрачається на тренування, але і мотивацію, яка стоїть за ними. Наприклад, людина, яка готується до тріатлону, може займатися по 4, 5 або навіть по 6 годин на день, але не бути залежним. Тому що він може спокійно влаштувати собі день відпочинку і перекроїти свій графік через особисті обставини або травми.

  Коли бажання тренуватися перетворюється в нав'язливе і починає конфліктувати з роботою і сімейними обов'язками, справа йде до залежності. У разі повноцінної залежності прагнення тренуватися стає всепоглинаючим, доходить до того, що людина весь день думає тільки про це. У такому разі люди займаються кілька разів на день, а їх тренування будуть все більш тривалими.

  Якщо звичайній людині не вдається потренуватися протягом дня (через непередбачені справи на роботі або інші обставини), вона не стане пропускати вечерю з близькими, щоб піти в спортзал. Вона просто перенесе заняття на наступний день. Залежний ж відмовиться від такої вечері, тільки б не пропустити тренування.

  Як впоратися з залежністю від тренувань

  Єдиного стандартного підходу не існує.

  В цілому радять звернутися до психотерапевта або психолога, щоб перебудувати своє ставлення до занять спортом.

  Фахівці можуть запропонувати когнітивно-поведінкову терапію, а також роботу з особистим тренером, який допоможе довести кількість тренувань до рівня, що не шкодить здоров'ю.

  А психолог допоможе розібратися з причинами, які спочатку штовхнули до надмірних тренувань.

  Джерело: ukr.media

  No votes yet.
  Please wait...

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *