Психологи розповіли, чому 45 років — найстрашніший вік для жінки

/>

45 років — екватор людського життя. Для жінки це не лише час підводити проміжні підсумки, а й прийняти незворотні фізіологічні зміни. Не для всіх цей етап проходить безболісно, інформує Ukr.Media.

Жінка, яка переступила сорокарічний рубіж, все частіше помічає, що навіть найменша неприємність здатна вивести її з емоційної рівноваги, зробити дратівливою, примхливою і запальною. Психологи попереджають, що так жіноча психіка реагує на один з найскладніших періодів життя.

Зазвичай, до 45 років жінки починають втрачати привабливість, вони все частіше порівнюють себе з молодими дівчатами, що лише посилює кризу самооцінки. Ще одним неприємним фактом для 45-річної жінки виявляється те, що її ровесник-чоловік не так схильний до вікових змін, як вона.

До зовнішніх змін додаються і внутрішні, про що сигналізують клімактеричні симптоми. Це час, коли значно знижується вироблення жіночих статевих гормонів естрогенів, що запускає процес незворотної перебудови всього організму. З'являється безсоння, підвищена пітливість, швидка стомлюваність, в'ялість шкіри і м'язів, активне випадання волосся. Як би жінка не пручалася, організм їй твердить одне: "Ви в'янете!".

Клімакс — це природний фізіологічний процес, що триває до 10 років, коли на тлі гормональних вікових змін відбувається поступове згасання репродуктивної системи. При правильному способі життя (дієта, психологічна та гінекологічна профілактика, в деяких випадках медикаментозна терапія) жінка може відносно безболісно подолати цей складний період.

Але якщо в одних жінок клімакс не викличе патологічних змін, то в інших він може привести до розвитку менопаузального синдрому. За даними ВООЗ, він зустрічається приблизно у 30-50% жінок. Залежно від організму жінки, менопаузальний синдром може супроводжуватися розладами функцій ендокринної, нервової або серцево-судинної систем, при цьому нерідко знижується якість життя і відбувається втрата працездатності.

За словами соціальних психологів, одним із маркерів несприятливого перебігу менопаузи є протиріччя між бажаннями і реальними можливостями. Жінка чи не вперше в житті стикається з тим, що вже не здатна задовольняти всі свої запити. Це, своєю чергою, призводить до серйозної психоемоційної трансформації.

Нерідко у жінки старше 40 років відбуваються несподівані зміни в характері. Вона може кинути виклик старінню найрадикальнішим способом: зробити татуювання, пірсинг, повністю переглянути свій гардероб і імідж, що, швидше за все, виставить її в невигідному світлі перед знайомими.

Криза середнього віку властива і чоловікові: він також змушений прийняти низку незворотних фізіологічних змін. Однак, саме жіноча психіка з властивою їй лабільністю стає більш вразливою перед викликом часу. У жінок, схильних до кризи середнього віку, часто зникають колишні інтереси, а на їх місці утворюється вакуум. На зміну здоровим емоціям приходять байдужість і повна апатія.

Типовим явищем для жінок старше сорока стають неврозоподібні розлади: вони можуть виражатися в підвищеній запальності і навіть агресивності, в фобічних і депресивних симптомах, в почутті самотності і безперспективності. З особливою силою в цей час відчувається страх смерті, яку наближає невблаганний біг часу. У міру старіння буде посилюватися ймовірність розвитку деменції і пов'язаних з нею психіатричних ускладнень.

Афективні, нав'язливі і тривожні стани чреваті більш серйозними розладами, аж до психозу. На початку 1990-х група британських психіатрів виявила, що жінки 45+ знаходяться в групі ризику розвитку шизофренії. За статистикою, діагноз шизофренія ставиться приблизно у 1% населення планети, приблизно 20% випадків цього розладу вперше діагностуються після 45 років.

Згідно з дослідженням Chen L. et al, дебют шизофренії в ранньому (до 26 років) і середньому (від 26 до 40 років) віці більш характерний для чоловіків, але в пізньому віці (після 40) ризику розвитку шизофренії піддаються переважно жінки.

На жаль прогноз перебігу шизофренії практично завжди несприятливий. Очікувана тривалість життя людей із таким захворюванням на 10-25 років менше, ніж у решти населення, а ймовірність самогубства — у 13 разів вище.

Чи можливо жінці уникнути наслідків, які готує фатальна відмітка в 45 років? Психологи радять прийняти вікові зміни як неминучі і спробувати знайти в них свої плюси. Якщо проблеми своїми силами не вирішити, то краще скористатися підтримкою рідних, знайомих або вдатися до допомоги фахівців в області психічного здоров'я.

Лікарі-гастроентерологи рекомендують жінкам у зрілому віці проводити більше часу на свіжому повітрі, в цілому вести активний спосіб життя, а також переглянути режим харчування. Лікарі радять уникати гострої і жирної їжі, не налягати на мучне і включити в раціон більше фруктів, овочів, кисломолочних продуктів, круп і нежирного м'яса.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *